Zelenski əslində Rusiya ilə barışığa niyə razı olduğunu izah edib- Nəyə ümid edirdi?
Kiyev Qlobal Cənub ölkələrinə Rusiyanın sülhə hazır olmadığını göstərmək üçün atəşkəsə razılaşıb.
NOCOMMENT.az xəbər verir ki, bu qərarın səbəbini Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski açıqlayıb və o, Moskvanın bundan imtina edəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Siyasətçinin sözlərinə görə, o, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin guya münaqişənin bitməsini istəmədiyini göstərmək üçün atəşkəsə razılaşıb.
Mənə həmişə tete-a-tete deyən Yaxın Şərq digər söhbətlərdə Putinin atəşkəsə, qeyd-şərtsiz atəşkəsə hazır olduğunu deyir. Ki, Ukrayna müharibənin bitməsini istəmir, Ukrayna sülh istəmir. Biz atəşkəsə hazırıq, amma indi görəcəksiniz ki, Putin hazır deyil.
Martın 26-da Rusiya Müdafiə Nazirliyi Ukrayna tərəfini PJSC Rosseti Center – Kurskenergo-nun enerji obyektinə pilotsuz təyyarədən istifadə etməklə hücuma cəhddə ittiham edib. Kursk vilayətinin Xomutovski rayonunda dörd mindən çox istehlakçı elektriksiz qoyub, bir neçə yarımstansiyanın kaskadlı dayanması baş verib. Qeyd olunub ki, Zelenskinin Ər-Riyadda əldə olunan Rusiya-Amerika razılaşmalarını qəbul etməsi ilə bağlı açıq bəyanatına baxmayaraq , Kiyev Rusiyanın enerji infrastrukturuna zərbələr endirməkdə davam edib.
Dron həmçinin PJSC Rosseti Center – Bryanskenergo-ya məxsus obyektə də düşüb. Krımın Tarxankut burnu yaxınlığındakı Qlebovskoye yeraltı qaz anbarına hücum etmək istəyən daha iki pilotsuz təyyarə vurulub .
Eyni zamanda, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahı (AFU) ittihamları rədd edir . Onlar bəyan ediblər ki, respublika qoşunları Kursk və Bryansk vilayətlərində və ya Krımda hədəflərə zərbə endirməyib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarovanın sözlərinə görə , Ukrayna Rusiyanın enerji obyektlərinə zərbələr endirməklə, danışıqlar aparmaq qabiliyyətinin tamamilə olmadığını nümayiş etdirib. Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsi sədrinin birinci müavini Aleksey Çepa da hesab edir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin zərbələri sülh prosesinin irəliləməsinə mane olur və Kiyevin əsl simasını göstərir.
Rəsmi sözçüsü Dmitri Peskov bildirib ki , Rusiya silahlı qüvvələri prezident Vladimir Putinin Ukraynanın energetika sektoruna zərbələri dayandırmaq əmrini yerinə yetirir. “Biz hələ də inanırıq ki, bu moratorium, əlbəttə ki, riayət edilməlidir” dedi.
Bundan əvvəl Rusiya Silahlı Qüvvələri dövlət başçısının müvafiq göstərişinə əsasən, Ukrayna istiqamətində atılan öz PUA-larını məhv edib. “Pantsir” zenit sistemi və Rusiya Aerokosmik Qüvvələrinin növbətçi qırıcısının köməyi ilə Ukraynanın enerji obyektlərini hədəf alan yeddi rus pilotsuz təyyarəsi səmada məhv edilib.
Martın 18-də Putin və Ağ Ev rəhbəri Donald Tramp arasında telefon danışığı olub. Rusiya lideri Moskva və Kiyevin 30 gün ərzində enerji obyektlərinə hücumlardan qarşılıqlı şəkildə çəkinmək təklifini dəstəkləyib. Zelenski də bu təklifi qəbul edib. O, Trampı vurulması qadağan ediləcək hədəflərin siyahısını hazırlamağa çağırıb.