"Euronews" telekanalı XII Qlobal Bakı Forumunun yekunlarına dair reportaj hazırlayıb
Bakı. Trend:
"Euronews" telekanalı XII Qlobal Bakı Forumunun yekunlarına dairreportaj hazırlayıb.
Trend xəbərverir ki, “Focus” proqramının son buraxılışında kanal 50-dən çoxdünya liderləri və ekspertlərinin Azərbaycanda keçirilən görüşübarədə məlumat verib və burada dəyişən geosiyasi vəziyyət fonundaqlobal təhlükəsizlik, Aİ-yə inteqrasiya və münaqişədən sonrakıbərpa məsələlərini müzakirə ediblər.
Forum “Dünya düzəninin yenidən düşünülməsi: çağırışların fürsətəçevrilməsi” mövzusu altında aktual qlobal problemləri müzakirəetmək üçün ölkələrin yüksək səviyyəli nümayəndələrini vəsiyasətçiləri bir araya toplayıb.
Əsas diqqət Aİ-nin genişlənməsi, Cənubi Qafqazda regionaltəhlükəsizlik və münaqişədən sonrakı dövrdə sabitliyin təminedilməsinə yönəldilib. Liderlər beynəlxalq əməkdaşlığıngücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Bundan əlavə,Albaniya Avropaya inteqrasiyaya sadiqliyini bir daha təsdiqləyib vəekspertlər Qərbi Balkanlarda sabitliyin kritik əhəmiyyətini qeydediblər.