1 iyul 2024-cü ildən etibarən Oxu.az mobil tətbiqinin köhnə versiyasına dəstək dayandırılacaq - yenilənmiş versiyanı endirmək üçün Google Play və ya AppStore-a keçməyiniz xahiş olunur.
"Mən yanlış qərar vermirəm. Çünki hadisəyə bir neçə rakursdan baxıram. İddiası özündən üstün olan, tələbləri yaradıcılığından artıq olan adamlarla, əlbəttə ki, bu söhbət alınmır. Çünki ən azı tələblər yaradıcılıqdan üstün olmamalıdır. Əlbəttə ki, hamı özü haqqında yüksək fikirdədir. Heç kim demir ki, mən zəifəm. Yəni, bu qədər obyektiv baxış olmur, yalan söhbətdir. Hamı özü haqqında çox böyük fikirdədir. Elə bir rejissor yoxdur ki, tamaşasında güclü aktyor istəməsin, elə bir rejissor yoxdur ki, tamaşasının daha yaxşı olması naminə ən yaxşı aktyorlara müraciət etməsin".
Bunu Oxu.Az-a videomüsahibəsində Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının bədii rəhbəri Mehriban Ələkbərzadə deyib.
Videomüsahibədən bəzi hissələri təqdim edirik:
- Mehriban xanım, müsahibə aldığım və almaq istədiyim adamlar arasında siz üçüncü şəxssiniz ki, müsahibədən əvvəl xeyli götür-qoy etmişdim. Ona görə ilk sualım sizə qəribə görünə bilər, amma buradan başlamaq istəyirəm. Sizdən niyə çəkinirlər?
- ... (Təəccüblənir və gülümsəyir - red.) Hər halda qısa bir yaxınlıqdan gördünüz ki, məndə çəkiniləcək bir təhlükə yoxdur. Amma düşünürəm ki, yəqin bu, müəyyən prinsiplərlə, iş metodu və ya işə münasibətlə bağlı olan bir haldır. Çünki şəxsi münasibətdə mən çox normal və loyal adamam. Amma iş təmasımda olduğum adamlarla o rahatlıq olmur. Çünki müəyyən məsələlər var ki, onlar prinsiplə, mütləq məqsədli şəkildə həll edilməlidir. Bu, iş prinsipindən gələn bir məsələdir, məncə.
- Yəni özünüz də razısınız ki, sizdən çəkinirlər...
- Yox... Çəkinmək deməzdim, biraz ehtiyatlı ola bilərlər. O da olmalıdır. Olmasa, mümkün deyil, çünki mənim peşəm rejissorluqdur. Rejissorla... nə bilim vallah... Rejissor dostluqla inkişaf edəcək bir sənət növü deyil axı. Burada fikrini ifadə etmək, fikrini təlqin etmək, qarşındakı adamları öz fikrinə hörmət etdirmək deyilən bir şey var, burada mütləq şəkildə o tələblər irəli sürülməlidir.
- Siz fizika təmayüllü məktəbi bitirmisiniz.
- ... (gülümsəyir-red.) Bəli.
- Niyə bəs rejissorluq?
- Mən heç vaxt fizik olmaq istəməmişəm. Amma fizika qanunlarının insanları dərk etməm üçün çox böyük və vacib bir yol olduğunu da danmamışam. Düşünürəm ki, rejissor əslində bütün peşələrin, bütün elmlərin vəhdətində olan bir sənət növüdür. Mən düşünürəm ki, rejissorluq ədəbiyyatı, tarixi, həndəsəni, bəzən hətta kimyanı, sözsüz ki, fizikanı özündə cəm edən bir peşədir. Çünki bu elmlər haqqında müəyyən məlumatın olması rejissor üçün mütləqdir.
- Rejissor həmişə pərdə arxasında olur. Bir məktəblinin rejissor olmaq arzusu nədən doğa bilər?
- Bu, parta arxasında olmur, əlbəttə ki. Hərçənd, mən özüm də düşünürəm ki, rejissor sənətində mütləq məqsədli gəliş vacibliyi var və bu sənət özü-özlüyündə bir başqa mərhələləri özündə ehtiva etməlidir ki, sənin bir başqa pəncərən də, baxış bucağın da açılsın dünyaya. Rejissor bildiyimiz konkret peşələrdən deyil ki, uşaq vaxtından, parta vaxtından bu peşəyə yönələsən. Burada fərdi yanaşmalar var. Mənim yanaşmam ədəbiyyatla tanışlığımdan oldu. Mən elə bir ailədə böyüyürdüm ki, atamın böyük və nəhəng kitabxanası var idi, hərçənd, özü ədəbiyyat adamı deyildi.
- Hüquqşünas idi?
- Yox, atam tamam başqa sahənin adamı idi, babam hüquqşünas, hakim idi. Amma atam ədəbiyyatı çox sevirdi və dərin mütaliəyə sahib adam idi. Bizim uşaq vaxtından belə bir öhdəliklərimiz vardı - hansısa kitabı oxuyandan sonra atamla onu təhlil edirdik. Müəyyən fikrimi söyləyirdim ona və müəyyən yaşdan sonra gördüm ki, o əsərlərin bəziləri ekranlaşdırılmış romanlar, əsərlər olurdu. Mən onda başa düşürdüm ki, oxuduqlarımla gördüyüm arasında fərq böyükdür və mən onu daha maraqlı görürdüm. Bax o görmə elə rejissorluq idi. Doqquzuncu sinifdə mənə bəlli oldu ki, bu, rejissorluqdur və mən atamın bütün təkidlərinə rəğmən hüquqşünas yox, rejissor olmağı düşündüm.
- Maraqlıdır ki, rejissor aktyoru, yaxud da ki, oxuduğu hər hansı əsəri şəkilləndirir. Mən sizi 20 ildən çoxdur tanıyıram, ilk dəfə üz-üzə gəlsək də, Mehriban xanım heç dəyişməyib.
- Özümü şəkilləndirməmişəm... (gülümsəyir - red.)
- Bəli, şəkilləndirməmisiniz.
- Mən özümü şəkilləndirməklə məşğul deyiləm axı. Mənim peşəm özümü yox, digərlərini şəkilləndirməkdir.
- Yəni dəyişməmisiniz...
- Necə dəyişməkdən danışırsınız?
- 20 il əvvəl televiziyada necə görmüşəmsə, indi də qarşımda elə görürəm.
- Gözəl komplimentdir, amma elə deyil (gülümsəyir - red.) Hətta beş il bundan əvvəlki təsvirlərə baxanda belə xeyli yaşlandığımın fərqindəyəm. Dəyişməyən ancaq xarakter, xasiyyətdir deyə bilərdim, amma o da deyil. Niyə? Çünki mən rejissor olanda daha azad və sərbəst idim, bütün xarakterimlə üzdə idim, amma indi oturduğum kreslo məni hər şeyə dözümlü yanaşmağa yönəldir. Bu, məni çox sıxır, amma reallıq budur.
- Bu, müəyyən mənada sizin azadlığınızı məhdudlaşdırmaq deyilmi?
- ... (başı ilə təsdiqləyir - red.) Yetərincə... yetərincə... Yəni azadlıq o anlamda ki, düşündüyünü söyləyə, icra edə bilmək. Rejissor belədir. Rejissor mütləq gördüyü bir quruluşu, nəticəni almaq üçün istənilən halda qarşısına keçən bütün alaq otlarını yıxıb, maneələri keçərək məqsədinə doğru getməlidir və onun gördüyü dünya onun baxışına xidmət etməlidir. Çünki tamaşa rejissorundur. Sən aktyorla da, sürücü ilə də, səs rejissoru ilə də, işıq rejissoru ilə də məqsədinə doğru yola çıxmalısan və əlbəttə ki, sənə mane olan hər bir şeyi dəf etməlisən.
Bu, böyük anlamda bu peşənin ən vacib məsələsidir. Sən bütün maneələri dəf edərək, nəticənin yaxşı olması üçün çox mətin, israrlı, amansız addımlar atmalısan. Amma bədii rəhbər, dediyiniz azadlığı tam icra edə bilmir. Çünki o artıq tək özünə və öz tamaşasına deyil, böyük bir heyətin taleyimi deyim, həyatımı deyim, varlığımı deyim... bütün bunlara cavabdehdirsə, hamı üçün yer qoymalıdır.
- Bəs sizcə, insanlar bu azadlıqdan məhrumolmanı niyə sevə-sevə qəbul edirlər?