Rusiyada qeydiyyatsız işçilərin sayı 800 mini keçib
Müəyyən edilib ki, ötən il Rusiyada 800 mindən çox insan əmək qanunvericiliyini pozaraq işə götürülüb. Federal Əmək və Məşğulluq Xidmətinin (Rostrud) məlumatına görə, bu işçilərin əksəriyyəti maaşlarını rəsmi reyestrdən kənarda nağd şəkildə (zərfdə) alırlar. Lakin rəsmilər real rəqəmin daha çox ola biləcəyini bildirirlər.
Hafta.az-ın “İzvestiya”ya istinadən yazdığına görə, qeydiyyatsız məşğulluq işəgötürənlər üçün cəlbedici seçim olaraq qalır, çünki bu, daha az xərc tələb edir. Belə işçilərə verilən maaşlar vergi tutulmadığı üçün rəsmi maaşlardan təxminən 30 faiz çox ola bilər. Bununla belə, işəgötürənlərə qarşı sanksiyalar ümumiyyətlə inzibati və vergi cəzaları ilə məhdudlaşır, ağır cəzalar nadir hallarda tətbiq edilir.
Son üç ildə Rusiyada ümumilikdə 2,2 milyon qeydiyyatsız işçi müəyyən edilsə də, səlahiyyətlilər bu şəxslərin əksəriyyətinə rəsmi status verə bildiklərini açıqlayıblar.
İşçilər əmək müqaviləsi bağlamaq, fərdi sahibkar kimi qeydiyyatdan keçərək vergi ödəmək və ya müəyyən xidmət müqavilələri ilə qanuni işləməyə həvəsləndirilir.
Bununla belə, ekspertlərin fikrincə, hazırkı sanksiyaların çəkindirici təsiri zəifdir və qeydiyyatsız məşğulluq faktiki olaraq elan edilən məlumatlardan xeyli yüksəkdir.
“Rosstat”ın məlumatına görə, 2024-cü ilin sonuna qədər Rusiyada ümumilikdə 76,2 milyon insan işləyirdi və ekspertlərin fikrincə, qeydiyyatdan keçməmiş məşğulluq səviyyəsi rəsmi rəqəmlərdən xeyli yüksək olub.
Zərflərdə maaş alan işçilər işəgötürənləri ilə rəsmi müqaviləsi olmadığı üçün sosial təminatdan məhrum olurlar. Sığorta haqları ödənilmədiyi üçün işçilərin pensiya, sağlamlıq sığortası, işsizlik müavinəti və bayram hüquqları qorunmur.